poleca: mikołajki @ serpent.pl :::: nad czym jeszcze patronujemy :::: 18.11.01 ::::

XI edycja, 5 - 9 grudnia 2001
www.mikolajki.serpent.pl

Zobacz też oficjalną stronę festiwalu:
www.mikolaje.lublin.pl

Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" zaprasza po raz jedenasty. Impreza organizowana jest przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a jej siłą sprawczą i pomysłodawcą pozostaje działająca w ramach Akademickiego Centrum Kultury UMCS - Orkiestra św. Mikołaja.
"Mikołajki Folkowe" mają na celu przybliżenie kultury ludowej współczesnemu odbiorcy, a szczególnie jej nowych, muzycznych przejawów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wyraźnie daje się zauważyć zainteresowanie muzyką folkową, zwłaszcza wśród młodzieży akademickiej. Powstaje coraz więcej zespołów czerpiących inspirację z kultury ludowej, zespołów, które tworzą nowy nurt poprzez twórcze interpretacje i przekształcenia muzycznego folkloru. Dlatego też dużą wagę przywiązujemy do konkursu dla młodych wykonawców - "Sceny Otwartej".
Kultura ludowa może być dla współczesnego człowieka fascynująca. Stanowi inny, odległy świat, do którego łatwo dotrzeć poprzez muzykę - w naszym przekonaniu - szczególnie przez tę folkową, bliską duchem naszym czasom. Dla nas, a wierzymy, że i dla wielu widzów "Mikołajów" folk jest muzyka, która niesie radość i wytchnienie, pozwala spojrzeć głębiej i dalej w stronę tradycji i korzeni. Jest znacznie czymś poważniejszym niż pomysł na sezonowy przebój. Dla wielu z nas to sposób na życie. Wierzymy, że "Mikołajki Fokowe" przyczynią się do przywrócenia folklorowi należnego mu miejsca w kulturze współczesnej, a także do zachowania wartości, które ze sobą niesie.

Organizatorzy

zobacz Mikołajkowy Czat!

Spotkania z organizatorami na czacie odbywały się przed festiwalem.Uwaga!
Festiwal transmitowany będzie zarówno w internecie (real audio), jak i w Radio Centrum w Lublinie. Plan transmiji radiowej znajdziecie tutaj, szczegóły transmisji internetowej na stronie www.mikolaje.lublin.plPROGRAM FESTIWALU


ŚRODA (5.12)

godz. 20.00 - koncert Orkiestry Antycznej w Gardzienicach, wyjazd autokarem spod "Chatki Żaka" o g. 19.15CZWARTEK (6.12)

19.00 - Koncert lubelskiego środowiska folkowego - Skubańcy * (5zł)

21.00 - Folk nocą - Odpust Zupełny (3 zł)PIĄTEK (7.12)

15.00 - 20.00 Folkowy Klub Filmowy

16.00 - Konkurs "Scena Otwarta" *
Przegląd zespołów amatorskich grających muzykę folkową (5zł)

20.00 - koncert Theodosii Spassova z zespołem (Bułgaria) * (10/15zł)

23.00 - Folk nocą - Ania z Zielonego Wzgórza (3zł)SOBOTA (8.12)

10.00 - 12.00 - Giełda Płyt Folkowych

12.00 - 19.00 - Folkowy Klub Filmowy

14.00 - 18.00 Warsztaty artystyczne
(malowanie na szkle, wykonywanie ozdób choinkowych, wilkiniarstwo, taniec)

18.00 Moja Muzyka - recital Karola Płudowskiego


19.00 - Koncert Główny
Juria (UR'IA) (Białoruś), Karpatia (Węgry), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci konkursu "Scena Otwarta" i inni * (20/30zł)
Najważniejszym założeniem tej części festiwalu jest prezentacja ciekawych i wartych uwagi osiągnięć zespołów folkowych, tak polskich, jak i zagranicznych. Na chatkowej scenie wystąpią wówczas grupy nagrodzone w konkursie "Scena Otwarta". Jak co roku zagra lubelska Orkiestra św. Mikołaja - organizator imprezy. Widownią zawładnie Juria z Białorusi, która w swojej muzyce łączy współczesne rytmiczne brzmienie z etnicznym czarem słowiańskich dźwięków oraz Karpatia węgierki kwintet grający muzykę wielokulturowych Karpat

24.00 - Folk nocą - Lautari Folk Band (3zł)NIEDZIELA (9.12)

12.00 - 18.00 - Folkowy Klub Filmowy
Warsztaty artystyczne

17.00 - Promocje 2001- koncert promocyjny płyty Kapeli ze Wsi Warszawa pt. "Wiosna ludu" i Starej Lipy pt. "Stara Lipa" * (10/15zł)

18.00 - recital Piotra Roguckiego


20.30 - Folk i okolice - Voo Voo * (20/25zł)
Ostatni dzień Mikołajków zarezerwowany jest już od kilku lat na prezentację muzyki nie tyle folkowej, co w pewien - niebezpośredni - sposób z folklorem związanej, poprzez brzmienie, klimat, sposób tworzenia. Na takich koncertach pojawiają się wykonawcy z pogranicza gatunków. Było już miejsce dla reggae, teatru naturalnego dźwięku, bluesa, muzyki dawnej i piosenki turystycznej.
W tym roku Mikołajkowy "Folk i okolice" zaprosił zespół Voo Voo, w którego transowej muzyce wyraźnie pobrzmiewają etniczne motywy z całego świata.
Zobacz aktualne zdjęcie zespołu


22.00 - Folk nocą - Do Świtu Grali (3zł)Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 50 zł
Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 9 złFestiwalowi będą towarzyszyły:

ˇ Wystawa zdjęć Tomasza Skrzypka
ˇ Malarstwo na szkle Anny Kiełbusiewicz (wernisaż 7.12 o g. 19.30)
ˇ Kiermasz wydawnictw muzycznych oraz rzemiosła
ˇ Mikołajkowy Klub Festiwalowy
ˇ Transmisja internetowa
ˇ Bezpośrednia transmisja w Akademickim Radiu Centrum


Folkowy Fonogram Roku:

Konkurs na najlepsze folkowe nagranie roku (nie ma rozgraniczenia na płyty i kasety - stąd określenie "fonogram"), odbywający się dotychczas w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" został "za porozumieniem stron" wpisany w program Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Więcej informacji znajdziecie tutaj


Prezentacje wykonawców:Orkiestra Antyczna

Theodosii Spassov

Karpatia

Kapela ze Wsi Warszawa

Stara Lipa

Lautari

Skubańce

Ania z Zielonego Wzgórza

Juria (UR'IA)

Odpust Zupełny

Do Świtu Grali

zespoły zakwalifikowane do Sceny Otwartej

Karol Płudowski

Piotr RoguckiOrkiestra Św. Mikołaja - www.mikolaje.lublin.pl. Prezentację dźwiękową ich wydawnictw znajdziesz w sklepie serpent.pl - tutaj prezentujemy tylko jeden kawałek "Bez kochania" real audioRegulamin konkursu Scena Otwarta wraz z formularzem zgłoszeniowym (który należy nadesłać do 23 listopada 2001) znajdziecie tutajInformacja o noclegach:
Rezerwacja karnetów, biletów i noclegów wyłącznie dla widzów spoza Lublina od 26 listopada.
Noclegi wraz z biletami mozna zamawiac za posrednictwem organizatorow (w Biurze Organizacyjnym) w schronisku mlodziezowym - koszt 15 zl/doba bez poscieli. Organizatorzy posrednicza tez w rezerwacji innych hoteli.
DokladneOrganizatorzy Festiwalu:
Orkiestra św. Mikolaja
ACK UMCS "Chatka Zaka"
Ul. Radziszewskiego 16
20-031 Lublin
tel/fax: 081/53-332-01 w. 114
fax: (0-81)537-51-02, 533-36-69
e-mail: mikolaje@klio.umcs.lublin.pl
www.mikolaje.lublin.pl


Prezentacja poprzednich edycji festiwalu: http://www.mikolaje.lublin.pl:1080/mikolaje/mikolajki/mikolaj.html

 
:::: mikołajki @ serpent.pl